• dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

  .
  eski sevgilimin sahip olduğu bozukluk. çocukken ortaya çıkıp ergenlikte süren, tedavisini uzun süredir aksatmayan biriydi. en önemli belirtiler, ders çalışmada güçlük ve dürtülerini, isteklerini tutamamaları bir şeyleri kontrolsüz yapmaları. sürekli bir halde ayak sallama, el ve kol hareketleri sıklıkla görülür. ailenin belirlediği sınırlara güçlükle bağlı kalırlar. hırsızlık, çok yemek yeme gibi çocukluktaki dürtüsel davranış türlerinden herhangi biri olabilir. çeşitlidir. erken fark edip tedavisine erkenden başlandığında en geç ergenlik bitimiyle son bulması mümkün. elbette sadece ilaçla değil. çünkü ortaya çıkması biyolojik ağırlıklı olabildiği gibi çevresel etmenlerin de önemi büyük. eğer küçükken tedavi edilmezse yetişkinlikte dikkat eksikliği devam etmekte (çocukluktaki kadar yoğun olmayan düzeyde) ve öfke sorunları baş göstermekte.

  erkek arkadaşımın üniversitede mühendislik okumaya kadar geldiğini düşünürsek, uyumlu bir sürece sahipti. zorluğu sınav zamanları ortaya çıkar, genel olarak dikkatini toparlayamadığından ve uzun süre aynı yerde kalmanın verdiği sıkıntıdan dolayı çalışamadığı ve bu yüzden yapamadığı ders sayısı çoktu. staj zamanı en aktif çalışanlardan biriydi ve mutluydu. ben meslek hayatında çok başarılı olacağına emindim. aktif olarak bir iş yapabilmeye en uygun insan olabilirdi.

  sosyal olarak aktifti ve konuşurken çat çat konuşması güzeldi. yani sosyal maskelerle kaplanmaması ve kendisini ve amaçlarını daha net göstermesi çok iyiydi. bu durumun bazı olumsuz sonuçları da vardı. her şey ilk akla geldiği gibi söylendiğinde bazı durumlar için toparlaması zor olabiliyordu. ama bu gerçeği kabullenip buna göre düşünmeye alışmıştım.

  bu sadece bende değil, birini sevdiğinde özellikle dikkat ettiği bazı şeyler vardı ve onları mutlaka yapması gerekirdi. istediği şeyleri yapma konusunda çok daha güçlü bir dürtüsü vardı. bazen esneklik sağlanabilecek konularda bu konuda kendisini fazla yorduğunu görmüştüm. sonucu çok ağır bile olsa kendi istediğini yapmadan içini rahat ettiremiyorduk. ama örneğin bu konuda, harika bir sporcuydu. istediği ve kendi belirlediği şeylere sadıklık konusunda harika olduklarını gözlemledim.

  aniden kavgaya girebilirler yine herkese göre değişebilecek olan geçerli sebeplerden. konuşup sakinleştirme olayı normal bir insana göre onlarda daha az etki eder. kafasında bir olay varsa, hiç alakası olmayan bir durumda örneğin siz nasılsın dediğinizde o olayı anlatabilir. ne alaka şimdi, ne oldu diye düşünürken zaman geçer ve başka bir konuda yine oraya geri dönüş yapar. aslında bu bozukluğa sahip olan insanlar sorunlarını ya da kafalarında dönen şeyi hem kendisine hem karşıdakine kolayca fark ettirebilme açısından oldukça iyiler. bu bozukluğa sahip olmayanlar için, bu biraz zor. üzerini kapatabilir, yok sayabilir, hakkında yalan söyleyebilir. ama bu insanlarda bu daha az görülebilir. duygu düzenleme stratejilerini geliştirmek burada en önemli detay olsa gerek.

  dürtüsel davranışlar riskli davranışlara sebep olabilir, alkol alma, riskli cinsel beraberlikler gibi. ilaç kullanımları varsa bunlar normale indirgeyebilir, kullanılan ilaçla alkol zaten alınmamalıdır.

  zor gibi görünse de ben çok eğlenceli bir yaşam tarzı görmekteyim onlarda. bugünlerde kendisi, uzun bir aradan sonra ulaştı ve kafasında dönüp dolaşan bir şeyi çözümleyememesi, yakınlarının bu konuda yardımcı olamamasını açıkladı. bir de beraberliğimize dair bir şey derdinde değilim dedi. söylediklerinin hepsi yalan olsa bile yarına tüm doğruları öğrenebileceğimi ve kötü niyetli olmayacağını bilerek onun yanında olacağım.

  kendisi bana çok şey kazandıran ve her şeyi maskeyen hayat tarzlarından bir süreliğine beni uzaklaştırmış olan bir insandı. ilişkinin bitimi kendi bozukluğuyla ilgili olmayan bir konudaydı. bir konuda farklı tarzlarda olduğumuzu fark edip ayrılmıştık. ayrıldıktan sonra da üzüntü ve öfkesini pek kontrol edebildiğini söyleyemeyiz. fakat bunun karşıya zarar verme amaçlı olmaması beni bu insanlara daha yakın kılıyor. duyguları kontrol etmenin ve düzenlemenin daha iyi yolları öğrenilebilir ama eminim hepimiz farklı seviyelerde bunları uygulayabiliriz. ben %30unu uygularken, bir başkası %45ini uygular. normal bir seviyeye gelebilmek için bu bozukluğa sahip olan insanların daha fazla güç sarf ettiklerini söyleyebiliriz.

  terapiyle çok güzel yerlere ulaşılabilir. eştanısı da olabilir bu bozukluğun. benim anlattığım kişi sadece bir kişiydi, kişilik faktörleriyle de karışık anlattım. herkeste farklı etkileri gözlemlenebilir. önyargıyla bakılacak bir yanı olmadığını anlatmaya çalıştım. hem de eski sevgili gibi bir durum söz konusuyken bile kendisi hep iyi hatırlanır. size iyi gelmeyen insanlar da olabilir, herkes kendisi dürtüsünü farklı şekillerde yansıtıp canınızı sıkabilecek şeylere de sebep olabilir. ama ufacık bir uyumla bile hayata renk katabilecek insanlardır, sadece anlaşılmalarıyla bile çok şey değişebilir. tedavi, terapi ve hayata daha işlevsel dönmeleri umuduyla diyorum. sizi seviyoruz.
  1 ... cicek kalbi
 • kürt kızı

  .
  kürdü türkü yok, insan olsun. üstünlük takvadadır, ırkta, cinsiyette, mezhepde değil.
  9 -1 ... anto
 • düşün ki o bunu okuyor

  .
  oysa nasıl da özledimdi o sular gibi sesini senin,
  oysa diyecektim ki;
  nasılsın iki gözüm?
  nasılsın ruhum benim?
  *
  https://youtu.be/EOcsEYTsUNg
  2 ... be real not perfect
 • şu an dinlenilen şarkının sözleri

  .
  Şu karşı ki dağda lambalar yanar.
  Lambanın şavkına da fadimem.. Sevgilim yazar.
  Ayletme beni.. Söyletme beni..
  Alçak yüksek tepede fadimem.. Bekletme beni.

  Şu karşı ki dağda kuzular meler.
  Kuzu sesi değil de fadimem.. Ömürler biter.
  Ayletme beni.. Söyletme beni.
  Alçak yüksek tepede fadimem.. Bekletme beni
  2 -1 ... be real not perfect
 • motor mu araba kullanan erkek mi çekicidir

  .
  Türkçe bilen erkek çekicidir. Başlığı anlamakta zorluk çekiyorum.
  7 ... be real not perfect
 • iki yüzlü uludağ sözlük yönetimi

  .
  Keşke iki yüzlü olmakla kalsalar, yakında komple burada paylaşılan yazılan hakaret küfürlü içeriklerden başları büyük belaya girecektir.
  Böyle yalakalar yüzünden burada durmak bile insana yakışmıyor, bahsi geçen şahıs yani tengir istediği yazıyı burada yazmakta özgür iken çoğumuzun girdiği entryler format gereği siliniyor. Adam entrylerinde bana bize her türlü cevabı veriyor, entryleri asla silinmiyor. Ya herkes için formata uygunsuzluk olmalı ya bazıları için bu serbest olmamalı.
  4 -1 ... desifreleyici
 • seninle şöyle olabilirdik

  .
  seninle şöyle olabilirdik
  9 -1 ... be real not perfect
 • sevgiliyle zorla sevişmek

  .
  Hiç ummadığı anda üzerine atlayıp sevişme başlatma şeklinde tezahür edebilecek eylem.

  sevgiliyle zorla sevişmek
  2 ... be real not perfect
 • sevgiliye daha çok aşık olunan an

  .
  Uzak kalındığı zamanlarda ilk görüşme anında sımsıkı sarılması.

  Bir çok kişi için seks anı bir olmak demekse de asıl bir ve bütün olma sarılma anıdır. En azından bence.
  4 ... be real not perfect
 • sözlüğe entari giremeyecek kadar soğumak

  .
  O kapıya doğru gidip terketmek an meselesi.
  2 ... minotavros
 • bir elinde şarap bir elinde meme olan erkek

  .
  Güzel, ama yetmez.

  Şarabı kadına uzatsın,
  Yere oturup kadınınin bacaklarını ayırsın,
  Kadın elindeki şarabı memelerinin arasından ince ince dökmeye başlasın.
  Erkek de ayni anda ağzıni dayadığı bacak arasından içmeye başlasın.

  Hem keyifli bir egzersiz hem de şaraba lezzet katacak bir yenilik.
  Şefin tavsiyesi.
  8 -14 ... ups boobss
 • evlenmeyeceksek ayrılalım diyen erkek

  .
  evlenmeyeceksek ayrılalım diyen erkek
  3 ... be real not perfect
 • uykuluyken yapılan seks

  .
  Sabah ereksiyonunu değerlendirmek isteyen er bireyin, yanında uzandıği hatunu belinden kaldırıp kafasını yatağa ite ite etkileşimde bulunduğu seks türüdür.
  Yarı uykulu hatunun asla unutamayacağı bir sabaha ait detay olabilirsiniz.
  5 -4 ... ups boobss
 • en asil burç

  .
  ikizler. :D
  3 ... archertyu
 • market alışverişi listesi

  .
  aç karnına yapılmaması gereken liste. o an en alakasız her şey ihtiyaç gibi görünüyor ve şiştikçe şişiyor liste.
  2 ... be real not perfect
 • hamburger yapmak

  .
  guzel yapanlardan tarif bekleriz.

  hamburgerin en zir kısmı köfteyi orta az pişirmek.
  1 ... keshberfo